Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Κοντά στην κορυφή!

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 58-67

Το Σάββατο 10/2/2018, η Μαλεσίνα πέρασε με το διπλό από την Αμφίκλεια κερδίζοντας τον Άρη με 67-58 και σε απόσταση βολής από την κορυφή η ομάδα του Θάνου εξακολουθεί να έχει βλέψεις για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι φιλοεξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν με 2-13 αλλά ο Άρης κατάφερε και μάζεψε τη διαφορά στο 10λεπτο (10-17). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο β’ 10λεπτο και πέρασαν μπροστά με 29-26 και 32-30 στο ημίχρονο.

Η Μαλεσίνα με πολύ καλή άμυνα πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε 45-49 στη γ’ περίοδο και με 49-56 στις αρχές του δ’ 10λεπτου. Εκεί, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα φάουλ οπου όπως υποστηρίζουν τους έγινε, δέχθηκαν τεχνική ποινή και η Μαλεσίνα διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας έφτασε στη νίκη με 67-58.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 22-13, 13-19, 13-18.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος 12 (1), Μιχέλης 6 (1), Κάτσικας, Στιβαχτής, Παπαναγιώτου, Παπαδάκης 8 (1), Νικόλοβ 2, Χούμπα, Τσεκούρας 16 (1), Κουρέπης, Γεωργόπουλος 6, Χατζής 8.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Χαρατσής Αντ. 2, Τούντας, Ξετρίχης 3 (1), Βίγγος, Χαρατσής Ι. 19 (1), Ψωρομίτας, Συριστατίδης 16, Θεοφανόπουλος 3, Καραμίντζος 3, Κοτσιομίτας 2, Κατσαγάνης 13, Γάτος 6 (2).

περιγραφή αγώνα: eviabasket.gr

φωτογραφίες: Δ.Καλπίρης