Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Α/Γ-Κ23 με οποίο ουσιαστικά έκλεισε ο κύκλος των Συλλογικών υποχρεώσεων για το 2018, όπου σημειώθηκαν αξιόλογες επιδόσεις, καταρρίφθηκαν πολλά προσωπικά ρεκόρ, καθώς και πανελλήνιο ρεκόρ από τον έφηβο Οδυσσέα Μουζενίδη με 19.46μ στην σφαιροβολία μετά από έντονο συναγωνισμό.

Το επόμενο μεγάλο ραντεβού είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών, που θα γίνει στο Βερολίνο 7-12 Αυγούστου με την εθνική μας ομάδα να είναι σε θέση να μας χαρίσει μεγάλες στιγμές.

Το φετινό πρωτάθλημα των Νέων όμως, έγινε σε βαρύ κλίμα λόγω του θανάτου του επίτιμου προέδρου του ΣΕΓΑΣ Γιώργου Κατσιμπάρδη αλλά και των φονικών πυρκαγιών της Αττικής που άφησαν πίσω τους δεκάδες θύματα, για τους οποίους κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην διάρκεια των αγώνων της πρώτης ημέρας.

Πρωταθλήτρια στα 400μ εμπόδια χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα η Αννα Δημητριάδου η οποία βελτίωσε την ατομική της επίδοση (61.10) τερματίζοντας σε 60.69 και την ακολούθησαν, Ολυμπία Καραγιάννη με 61.89 και Μελίνα Οντουντόλα 62.82.

Στα αντίστοιχο αγώνισμα των νέων, νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Δούμπας με 54.43, δεύτερος ο Αλεξάντερ Μιχάλη 54.94 και τρίτος ο Κυριάκος Σκάρπας 55.09.

Στα χαμηλά κινήθηκε το ύψος των νέων, όπου νικητές αναδείχτηκαν με την ίδια επίδοση 1.99μ. οι Βασίλης Βασιλακάκος και Μιχάλης Πασχάλη ενώ στην 3η θέση ήταν ο Γιώργος Εξηντάρας επίσης με 1.99μ. Ο Βασιλακάκος επιχείρησε στα 2.08μ χωρίς επιτυχία.

Στην σφυροβολία η Νίκη Ναξάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 52.26μ, στην 2η θέση η Φωτεινή Αργύρη που βελτίωσε την προσωπική της επίδοση (49.66μ.) με 50.97 και 3η η Ελένη Ζώτου 49.52μ.

Με άκυρη την πρώτη προσπάθεια, αλλά με 6.09μ. από την δεύτερη προσπάθεια η Ελένη Κουτσαλιάρη τέθηκε επικεφαλής στο μήκος και τελικά πήρε το χρυσό μπροστά από Αναστασία Σαρλάνη 5.96μ. και την Ναταλία Μπέση 5.89μ.

Ξεπέρασε τον εαυτό της η Ολυμπία Μπέκου-Φέρρες στα 200μ στον συναγωνισμό για την νίκη με την Βάγια Δάμπλια και με 24.81 αναδείχτηκε νικήτρια βελτιώνοντας το προσωπικό της ρεκόρ (24.91).

Η κούρσα κρίθηκε στα τελευταία μέτρα και η Βάγια Δάμπλια πέτυχε 25.02 ενώ η τρίτη της κούρσας Δήμητρα Τσιώπου τερμάτισε σε 25.15.

Τρίτο συνεχόμενο, από το 2016 χρυσό μετάλλιο για τον Κυριάκο Ζώτο στην δισκοβολία. Ο αθλητής του ΑΣΣ Ηρακλή τέθηκε επικεφαλής από την πρώτη βολή με 52.79μ. Δεύτερος ήταν ο Τάσος Λατιφλάριμε με 52.34μ. και τρίτος ο Μιχάλης Γεννίκης 50.24μ.

Τα 200μ των νέων ανδρών διεξήχθησαν σε δύο τελικές σειρές και όπως συνηθίζεται καλύτερη είναι η δεύτερη. Σήμερα όμως ο νικητής αναδείχτηκε από την πρώτη σειρά στην οποία ο Γιώργος Λεκκός με 21.74 πέτυχε την καλύτερη επίδοση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Μιχάλη Παππά που έτρεξε στην δεύτερη σειρά και τερμάτισε σε 21.80 όπως και το χάλκινο στον Βαγγέλη Καΐκη που τερμάτισε σε 22.05.

Άνετη επικράτηση στα 800μ της Βαρβάρας Γρίλλου η οποία κάλυψε την απόσταση σε 2.11.31. Δεύτερη τερμάτισε η Κατερία Δόβρου 2.13.05 και τρίτη η Κατερίνα Δελλή 2.14.28.

Πολύ καλή κούρσα στα 800μ νέων από τον Θάνο Καλάκο ο οποίος τερμάτισε σε 1.51.36 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με δεύτερο τον Χρήστο Κοτίτσα 1.52.42 και τρίτο τον Αουρέλ Γκιούρα 1.55.39.

Ο έντονος συναγωνισμός στα 5.000μ γυναικών απέδωσε ένα ατομικό ρεκόρ. Το πέτυχε η Ισαβέλα Κοτσαχείλη με 17.07.29 (προηγ 17.33.15) η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην δεύτερη θέση η Ζωή ΑΝδρικοπούλου 17.09 και στην τρίτη η Ειρήνη Μιχαλά 17.24.76.

Στην τελευταία βολή άλλαξε χέρια το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό νέων και κατέληξε στον Λεωνίδα Κολώνια που έριξε το ακόντιο στα 66.39μ. αφήνοντας το ασημένιο στον Κώστα Μυλωνά που έριξε 65.50μ. και το χάλκινο στον Αρη Περιστέρη 64.62μ.

Πολύ καλός αγώνας με εναλλαγές στις πρώτες θέσεις και στο άλμα σε μήκος των νέων. Τελικά νικητής αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Περιστέρης με 7.54μ.. Ο Δημήτρης Μονόπωλης ήταν δεύτερος με 7.40μ και στην τρίτη θέση ο ΑΛέξης Αργυρόπουλος με 7.39μ.

Στα 5.000 των νέων ο Μάριος Αναγνώστου δεν άφησε περιθώρια για την κατάκτηση της νίκης, τέθηκε επικεφαλής από την αρχή και τερμάτισε σε 14.38.14.

Η Ελένη Πόλακ ήθελε το τρίτο μετάλλιο στην κατηγορία και το κατάφερε ξεπερνώντας τα 4,15μ. επίδοση με την οποία έιχε νικήσει και το 2017. Δεύτερη ήταν η Αριάδνη Αδαμοπούλου με 4μ και στην τρίτη θέση με ατομικό ρεκόρ η 17χρονη Εύα Κοτσαχείλη 3.85μ. Και στην σφαιροβολία νεων γυναικών η νικήτρια Σοφία Καϊσίδου κράτησε τον τίτλο της και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια και το 2018 με βολή στα 14.70μ.

Στην σκυταλοδρομία 4χ400μ πρωταθλήτρια αναδείχτηκε ο ΓΣ Κηφισιάς που τερμάτισε σε 3.58.12, με δεύτερη την ομάδα του Πανιωνίου 3.59.71 και τρίτη τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 4.01.36.

Στους νέους άνδρες την πρώτη θέση κατέκτησε η ομάδα του ΓΣ Κηφισιάς με επίδοση 3.17.78, δεύτερος ο ΓΣ Βέλος Παλ Φαλήρου και στην τρίτη θέση ο ΑΚΟ Λιβαδειάς που τερμάτισε σε 3.20.21.

Πρωταθλητής σύλλογος τόσο στους στους νέους όσο και στις νέες αναδείχτηκε ο ΓΣ Κηφισιάς ο οποίος συγκέντρωσε 88  και 127 βαθμούς αντίστοιχα.

Στους νέους δεύτερος σύλλογος ο ΓΑΣ ΧΟλαργού 77 και τρίτος ο Πανελλήνιος 59 βαθμούς.

Στις νέες δεύτερος ο Πανιώνιος με 107 και τρίτος ο ΣΑΠΚ Νεάπολης 81 βαθμούς.